Претражи овај блог

среда, 30. јун 2021.

Tones On Tail

 


     Gitarista Bauhausa,Daniel Ash ,osnovao je Tones On Tail,kao privremenu razbibrigu,sa Glen Camplingom,Bauhaus roadiem.Kako su se Bauhaus razišli 1983,Ash se skoncentrisao na Tones On Tail,dovodeći u grupu i Bauhaus bubnjara Kevin Haskinsa.Njihov stil je varirao od laganog rocka i funka do atmosferičnog synth zvuka.
     Ash je bio nezadovoljan Camplingom,a kako je reunion Bauhausa bio u izgledu,Tones On Tail su prestali sa radom.
     Murphy se definitivno povukao iz Bauhaus,pa su Ash,Haskins i David J nastavili kao Love & Rockets.

Pop  (Beggars Banquet,1984)



link in...

уторак, 29. јун 2021.

Astronauts

 


     Krajnje zanimljiv i neobičan sastav predvodjen Mark Wilkinsom (aka Mark Astronaut),osnovan 1977 i koliko je meni poznato,još uvek aktivan.Deleći pozornicu i ideje sa grupama poput Mob,Zounds,Crass i Blyth Power,često nastpajući na 'free' festivalima,Astronauts su privukli pažnju male ali odane grupe punkera,hipija,bajkera,anarho tipova i,uopšte,raznih drugih čudaka.Svirali su i sa Duran Duran i Dire Straits,iako ni sa jednom od ovih grupa nemaju ama baš ništa zajedničko.Muzika Astronautsa je zbunjujuća mešavina punka,folka i uvrnutih eksperimanata uz političke stihove koji vešto izbegavaju parolaštvo.
     Prva dva izdanja,'The Astronauts EP' i 'Pranksters In Revolt EP' su najbliža punk zvuku iako i oni sadrže 'zamke' u vidu povremenog upada sintesajzera i uopšte umetničke bizarnosti.Izmedju ova dva EPa,pojavio se 'split' EP,'Restricted Hours/The Syndicate' za etiketu Rock Against Racism,kada je band,kratko vreme,funkcionisao pod imenom Restricted Hours.
     Njihovi rani albumi su specifična ostvarenja koja savršeno beleže ošamućujuću širinu njihovog zvuka - sve od ultra brzog punka,preko nežnog folka i synthpopa,pa do ska/reggae tonova.
     Očigledno,nikako grupa za standardnu punk konzumaciju,ali veoma bitna (na ne-komercijalan način) i ništa manje iznenadjujuća.

Survivors / first two EPs  (La Vida Es Un Mus,2011)


Peter Pan Hits The Suburbs  (Bugle,1981)


Only Fools & Optimists  (Anarres,1982)


It's All Done By Mirrors  (All The Madmen,1983)



...in coms

понедељак, 28. јун 2021.

Phantom Band

 


     Phantom Band je Nemačka grupa koju je osnovao bubnjar Jaki Liebezeit (ex-Can),1980.Band je snimio tri albuma i svi,na neki način,prikazuju snagu i mane pozne Can faze.Na prva dva albuma društvo Liebezeitu prave perkusionista Olek Gelba,klavijaturista Helmut Zerlett,gitarista Dominik Von Senger (Dunkelziffer) i još jedan bivši član Can,basista i vokal,Rosko Gee (takodje i ex-Traffic član).
     Gee je učestvovao na poslednja tri albuma Can ('Saw Delight','Out Of Reach' i 'Can').Njegov doprinos ovim ostvarenjima kao basiste je zapažen i pokazuje da Can,iako ne više lideri inovativnosti mogu da se prilagode modernim stilovima na kompetentan način.Nažalost,kao vokal i kompozitor,pokazao se manje uspešan,vodeći grupu u MOR teritoriju,na opšte zgražavanje starih fanova.Slično se dogodilo i u Phantom Bandu,pa nije ni čudo da je Gee napustio projekat posle prvog albuma a zamenio ga je Sheldon Ancel.
     Oslobodjen Roskovog soft-rock manirizma,drugi album Phantom Banda,'Freedom Of Speech' je mračnije,manje melodično a više eksperimentalno ostvarenje,koje eksplicitnije pokazuje reggae uticaje.
     Liebezeit se potom posvetio drugim projektima a Phantom Band se ponovo okupio 1984,radi snimanja albuma 'Nowhere',koji nastavlja paranoidnu estetiku prethodnog ostvarenja.
     Treba pomenuti da su Phantom Bandu tehničku podršku na snimanjima pružali i čuveni Conny Plank i Holger Czukay (ex-Can).
     Hvaljeni od kritike (očekivano),komercijalno neuspešni (opet,očekivano) albume Phantom Banda preporučujem svim ljubiteljima post-punka,no wavea,elektronske muzike i ostalih Can & Plank sličnih projekata.

Phantom Band  (Sky,1980)


Freedom Of Speech  (Sky,1981)


Nowhere  (Spoon,1984)




...in coms




субота, 26. јун 2021.

BUY, BEG OR STEAL : The Velvet Underground & Nico (Verve,1967)

 

"It (the album) only sold 30,000 copies, but everyone who bought it started a band'' - Brian Eno
     I zaista,nije pitanje na koga je sve ovaj album uticao već na koga sve nije.Od kult izvodjača,poput the Feelies,do apsolutnih velikana poput Bowiea (koji ga je smatrao boljim od svojih albuma) i skoro svakog rock žanra i podžanra koji se u medjuvremenu pojavio.,uključujući glam,punk,lo-fi...
     Sve je počelo prilično loše.Očajni uslovi u studiju,odlaganja,presnimavanja,tužbe zbog omota (nekoliko mesesci album je bio povučen iz prodavnica),ignorisanje kritike,odbijanje radio stanica da emituju album...
     Ali ono što smo dobili sa 'The Velvet Underground & Nico' je potpuni umetnički paket-muzički,tekstualno i vizuelno-koji istrajava i odoleva vremenu.Vizija New Yorka kao simbola dekadentne civilizacije i danas je autentična a kombinacija Reedove opuštenosti,punkizma Morrisona i Tucker,Caleovog eksperimentalizma i tevtonske hladnoće Nico,proizvodi inter-kontinentalano vidjenje 'podzemnog sveta' i to u vreme kada je 'Cabaret' bio samo ideja u glavi Bob Fossea.
     Sve je tu:naizgled bezopasna baladica 'Sunday Morning',pesme o drogama ('Heroin','I'm Waiting For My Man'),perverzni sex ('Venus In Furs') i čist punk distopijske 'European Son'.I sve je apsolutno savršeno.
     Jedan od albuma sa najvećim jazom izmedju komercijalnog uspeha i istorijske važnosti,jedinstvenih aranžmana primenjenih na tradicionalni rock uz iskrene,eksplicitne i beskompromisne tekstove o taboo temema,čine ga i danas vrelom uticaja i inspiracije.

Sunday Morning
I'm Waiting For The Man
Femme Fatale
Venus In Furs
Run Run Run
All Tomorrow's Parties
Heroin
There She Goes Again
I'll Be Your Mirror
The Black Angel's Death Song
European Son
Lou Reed - lead&backing vocals,guitar
John Cale - bass,viola,piano,backing vocals
Sterling Morrison - lead&rhythm guitar,backing vocals
Maureen 'Mo' Tucker - drums,percussion
Nico - lead&backing vocals

петак, 25. јун 2021.

Sara Lee

 


     Sara i njen bas su bitan deo studijskih snimaka i turneja Robert Frippa,Robyn Hitchcocka,Gang Of Four,Thompson Twins,B-52's,Indigo Girls,Ani DiFranco,Ryuichi Sakamotoa,Todd Rundgrena...Mini istorija rock'n'rolla!
     Treba li reči još nešto?Mislim da ne.

Make It Beautiful  (Righteous Babe,2000)



link in...

среда, 23. јун 2021.

Torch Song

 


     Torch Song su Britanski elektro trio koga su originalno činili William Wainwright (kasnije poznat kao William Orbit),Laurie Mayer i Grant Gilbert.Band je snimio dva propisna albuma plus neku vrstu kompilacije ('Exhibit A').
     Njihov singl iz 1983,'Prepare To Energize' je postao iznenadjujući dance-floor hit,ali nažalost albumi nisu pratili uspeh ovog singla pa se grupa raspala 1985.
     Orbit i Mayer su reformisali Torch Song (uz pomoć Rico Conninga,producent i bivši član The Lines),1995 i snimili album 'Toward The Unknown Region'.

Wish Thing  (IRS,1984)



link in...

уторак, 22. јун 2021.

Slow Children

 


     LA new band,originalno kompletna grupa (jedno vreme sa njima je svirala i Michael Steele,kasnije u Bangles),u vreme svoje diskografske aktivnosti,početkom osamdesetih,delovali su zvanično kao duet koga su činili Pal Shazar (vocal) i Andrew Chinich (vocal/guitar).Svoje albume su realizovali uz pomoć producenata/muzičara Jules Sheara i Stephen Haguea i bubnjara David Scheffa.
     Prvi LP su snimili 1981 za kompaniju Ensign,što je dovelo do njihovog preseljaja u Englesku.Album karakterišu teški,razigrani ritmovi,nemirni sintesajzeri i dramatični vokal Shazarove.Album karakterišu i sjajni,intelektualni stihovi,koji se čine gotovo predobri za muziku Slow Children.
     Drugi LP,'Mad About Town' ima dve potpuno različite strane.Prvu,neuverljivu i drugu,snažnu,nabijenu energijom i pametnim tekstovima.
     Posle drugog albuma,duo se razišao i Shazar i Chinich su se posvetili solo karijerama.Ponovo su se sastali 2016 i snimili album 'Cottoncloud9'u sopstvenoj režiji.

Slow Children  (Ensign,1981)


Mad About Town  (Ensign,1982)




links in...

недеља, 20. јун 2021.

ANYTIME, ANYPLACE, ANYWHERE : If The Kids Are United

 

For once in my life i've got something to say
I wanna say it now,for now is today
A love has been given,so why not enjoy
So let's all grab,and let's all enjoy

If the kids are united
Then we'll never be divided

Just take a look around you,what do you see
Kids with feelings,like you and me
Understand him,he'll understand you
For you are him,and he is you

If the kids are united...

I don't want to be rejected
I don't want to be denied
Then its not my misfortune
That i've opened up your eyes

Freedom is given,speak how you feel
I have no freedom,how do you feel
They can lie to my face,but not to my heart
If we all stand together,it will just be the start


   Bez sumnje najpoznatija (možda i najbolja) pesma Sham 69.Sporija nego prethodni singlovi,jednostavan,buntovnički punk sa sirovom gitarom koja prosto prži i 'navijačkim' refrenom.Pesma koja je od Jimmy Purseya učinila 'working class' punk heroja ali ne poput Lydona,Strummera ili,ne daj Bože,Billy Idola.
   Beznadežno naivan poziv na solidarnost medju klincima,podjednako zvuči dobro i danas kao i 1978.



субота, 19. јун 2021.

BUY, BEG OR STEAL : Heroes (RCA,1977)

 

1977,Bowie je bio u toku još jedne transformacije.Na albumu 'Heroes',krenuo je dublje u elektronski zvuk,kojim se počeo baviti na albumu 'Low',izdatom nešto ranije iste godine.
Svi albumi 'Berlinske trilogije' (Low,Heroes,Lodger) su u suštini različiti iako poseduju objedinjavajuću soničnu notu.Svi predstavljaju sardnju sa Brian Enoom,koji je doneo uticaj nemačkih kraut/elektronskih eksperimentatora,poput Neu i Kraftwerk.Bowie,Eno i Tony Visconti (producent),uronili su u krautrock sa toplinom nesvojstvenom elektronskoj muzici.
To je možda najočiglednije u naslovnoj numeri,baziranoj na jednostavnom rifu u stilu Velvet Underground.Iako ne hit u svoje vreme,'Heroes' je,tokom vremena,postao rock klasik.
'Joe The Lion','Beauty And The Beast' i 'Blackout',uključuju agresivnost svojstvenu narastajućem punk pokretu.Orwellovska 'Sons Of The Silent Age' je oduševljavajuće predivna a eksperimentalni instrumentali,'Neukoln' i 'V-2 Schneider',prizivaju zvuk još jednog kraut velikana,Harmonie.'The Secret Life Of Arabia' zatvara album na ritmično/plesni način.
Veći deo svoje lepote album duguje ne maloj ulozi gitariste Robert Frippa,čiji je prepoznatljiv stil doneo albumu savršen ukus.
Bowie je kompletirao trilogiju 1978 albumom 'Lodger'.I dok je teško nadmašiti 'Low','Heroes' će možda ipak na kraju ispasti pobednik jer predstavlja kompletnu sliku umetnika i njegove jedinstvene vizije,uhvaćene u odredjenom vremenskom trenutku.

Beauty And The Beast
Joe The Lion
Heroes
Sons Of The Silent Age
Blackout
V-2 Schneider
Sense Of Doubt
Moss Garden
Neukoln
The Secret Life Of Arabia
David Bowie - vocal,keyboards,guitar,saxophone
+
Brian Eno - synthesizers,keyboards
Robert Fripp - lead guitar
Carlos Alomar - rhythm guitar
George Murray - bass
Dennis Davis - drums,percussion
Tony Visconti - percussion,backing vocals
Antonia Maass - backing vocals

петак, 18. јун 2021.

Glass Records

 


     Glass Records su jedna od ključnih Londonskih indie izdavačkih kompanija u osamdesetim.Početna izdanja su bila fokusirana na izvodjače iz Northamptona i Midlandsa.Nekoliko bendova sa ove etikete kasnije je saradjivalo sa drugim Londonskim nezavisnim etiketama poput Creation ili Fire.
    Osnivač Glass Records,David Barker takodje je saradjivao i sa Fire,Creation i Paperhouse Records.
    Kompanija je bila aktivna sve do 1990,da bi se ponovo pojavila kao Glass Redux,2015,re-izdajuči stvari iz svog kataloga,retke i neobjavljivane snimke ali i novi materijal umetnika koji su i ranije bili povezani sa Glass Records.

The Wonderful World Of Glass  (Glass,1981)



link in...

четвртак, 17. јун 2021.

Der Plan

 


     Jedni od 'pronalazača' synthpopa,Der Plan su bili uzdanica muzičkog podzemlja osamdesetih u Nemačkoj.Pevajući uglavnom na nemačkom jeziku,bili su bitan deo NDW i inspiracija brojnim muzičkim istomišljenicima.Nadahnuti elektronskim bitovima Kraftwerk i bizarnošću Residentsa,kreirali su jedinstven spoj elektronike,popa i nadrealizma.
     Kurt 'Pyrolator' Dahlke je napustio DAF posle prvog albuma i sa Frank Fenstermacherom i Moritz 'RRR' Reicheltom osnovao Der Plan.Za razliku od brojnih Nemačkih Pistols derivata u to vreme,Der Plan su se fokusirali na elektroniku u pop muzici.1980 objavljuju debi LP,'Geri Reig',snažan debi sa ubistvenim pop senzibilitetom i inovativnom upotrebom elektronskih instrumenata.
     Iako nikada nisu imali uspeha na komercijalnom planu,Der Plan su,zahvaljujući odanim fanovima,uspeli da ulete na German Top 40 sa singlom 'Da Vorne Steht Ne Ampel'.
     Na drugom albumu,'Normalette Surprise',Der Plan su nastavili da se umetnički razvijaju,ugradjujući inovativne ritmove u svoje numere.
     Der Plan su bili aktivni tokom osamdesetih i početkom devedesetih,da bi se razišli 1992.

Geri Reig  (Warning,1980)


Normalette Surprise  (Ata Tak,1981)


Die Letzte Rache  (Ata Tak,1983)


Japlan  (Wave,1984)


Fette Jahre  (Ata Tak,1986)


Es Ist Eine Fremde Und Seltsame Welt  (Ata Tak,1987)



...in coms

среда, 16. јун 2021.

Polyphonic Size

 


     Belgijski band koji je 1979 osnovao Roger-Marc Vande Voorde.Tokom dobrog dela karijere Polyphonic Size su tesno saradjivali sa JJ Burnelom (Stranglers).
     Posle dva EP izdanja za nezavisne izdavače i nekoliko promena u postavi,band se ustalio kao kvartet koji su činili Roger-Marc,Kloot PerW,Martine Bourlee i France Lhermitte.Dominique Buxin je autor skoro svih tekstova ali se nikada nije pojavila na sceni zajedno sa bandom.Iako bliski sa Burnelom,Polyphonic Size su kreirali sopstveni identitet,manje mračan i više Evropski usperen od Stranglersa.
     Debi album se pojavljuje 1982 u produkciji Burnela i uglavnom se smatra njihovim najboljim delom.Drugi LP,'Walking Everywhere',izlazi 1984n za Virgin i,ponovo u produkciji Burnela,donosi zvuk više baziran na elektronici.Na albumu gostuju Dave Greenfield (Stranglers) i Daniel B (Front 242).Sledi Evropska turneja ali bez France Lhermitte.Novi član banda je AnnVW.
     Druga polovina osamdesetih nije bila laka za Polyphonic Size zbog problema koji su se ticali njihovog ugovora.Uradili su gomilu demo snimaka od kojih je većina ostala nerealizovana.Promene članova su učestale,tako da su jedino konstantni ostali Roger-Marc i Martine Bourlee.
     'The Overnight Day' su snimili 1988,ovoga puta sa producentom Nigel Grayem pa nije ni čudo što je zvuk albuma više pop orijentisan.1989 započinju snimanje novog albuma ali se ovi sessioni pojavljuju kao album 'The Prime Story' tek 1991.
     Osamdesete su prošle,magija je nestala i band se razilazi u novembru 1991.
     2010,grupa se reformirala u postavi Roger-Marc,France i Kloot PerW plus Mandy i Alice,ćerke Martine i Roger-Marca.

Algorhythmic  (Sandwich,1979)



Pragmatic Songs  (Sandwich,1980)


Live For Each Moment/Vivre Pour Chaque Instant  (Sandwich,1982)


Walking Everywhere  (Virgin,1984)


The Overnight Day  (New Rose,1988)





Earlier/Later  (Minimal Wave,2013)





links in...








субота, 12. јун 2021.

BUY, BEG OR STEAL : Signing Off (Graduate,1980)

 

      UB 40 žele i pošteno se trude da budu što bliže onom originalnom roots reggae zvuku,koristeći bogato jamajčansko iskustvo pri snimanju svojih pesama.Pored toga UB 40 insistiraju na melodičnosti i suptilnosti,pri čemu glavnu ulogu igraju vokal Ali Campbella i saksofon Brian Traversa,koji u dobroj meri odredjuju svaku kompoziciju.
     Njihovi ritmovi jesu bazirani na reggaeu,ali UB 40 imaju originalan pristup ovom žanru,tako da se o UB 40 kao reggae bandu može raspravljati.Njihov zvuk je bio jedinstven na ostrvu i teško je poverovati da je to ista grupa koja je snimila 'Red Red Wine'.Plamen se ugasio prebrzo,ali na 'Signing Off',žestoko plamti,savršen balans lakog i teškog,pristupačan pop tržištu i pored militantne lirike Ali Campbella.





Tyler
King 
12 Bar
Burden Of Shame
Adella
I Think It's Going To Rain Today  (Randy Newman)
25%
Food For Thought
Little By Little
Signing Off
Ali Campbell - lead vocal,rhythm guitar
Robin Campbell - lead guitar,vocals
Astro - vocal
Jim Brown - drums
Earl Falconer - bass
Norman Lamount Hassan - percussion
Brian Travers - saxophone
Michael Virtue - keyboards

петак, 11. јун 2021.

Dead Can Dance

 


     Duet dvoje Australijskih multi-instrumentalista,Lise Gerrard i Brendan Perrya,odnosno Dead Can Dance,uspešno prenosi mitsku egzotiku grupa popur Third Ear Band,Popol Vuh ili Clannad,u doba dream popa.Asketske,spektralne,ledene pesme zvuče kao kamerne sonate i klasične poeme,dok u sebi spajaju gothic,srednjovekovne i etničke elemente.
     Veličanstvena orkestracija 'Spleen And Ideal' uvećala je religijski intenzitet Lisinih izvedbi.Impozantni aranžmani su doveli u istu ravan drevne slovenske napeve,Gregorijanske liturgije,keltski folk,renesansne madrigale,plesove bliskog istoka...Naizmenične Perryeve simfonijske balade i 'free-form' ode Gerrardove evociraju rane Koing Crimson.
     Duo je nastavio da ponavlja ovu formulu,prvo na ambicioznom ali nefokusiranom 'Within The Realm Of A Dying Sun',a zatim i na 'The Serpent's Egg'.
     Tokom devedesetih,ponavljali su svoje,nažalost najtrivijalnije ideje:od igre prastarih muzičkih stilova na 'Aion',preko epohalne instrumentalizacije i mrtvih jezika na 'Into The Labyrinth',pa sve do pan-etničkog kolaža na 'Spiritchaser'.
     Zvanično su se raspali 1998 da bi posle toga više puta ponovo udruživali snage radi koncerata i snimanja albuma,od kojih se poslednji,'Dionysus' pojavio 2018.
     

A Passage In Time  (Rykodisc,1991)


PS : Lisa i Brendan su se upoznali u Melbourneu,1980,gde su obadvoje radili u Libanskom restoranu,ne bi li uštedeli pare za odlazak u London.Možda tu leže koreni očigledne privrženosti zvucima bliskog istoka?

link in...

среда, 9. јун 2021.

Freiwillige Selbstkontrolle

 


     Grupu su 1980 u Munchenu osnovali Wilfred Petzi,Thomas Meinecke,Justin Hoffman i Michaela Mellan,saradnici underground magazina 'Mode & Verzweiflung'.Ime su dobili po Nemačkoj instituciji za cenzuru 'Freiwillige Selbstkontrolle Der Filmwirtschaft' i u početnoj fazi delovanja band je pripadao avangardnoj struju NDW.
     Od 1985 band je pod snažnim uticajem nezavisne scene tog doba u Britaniji,naročito country interpretacijama Mekonsa.U tom periodu njihovog rada nailaze na podršku John Peela i postaju ne-Britanski band sa najviše uradjenih Peel sessiona.
     Krajem osamdesetih zvanično skraćuju ime u F.S.K.Sredinom devedesetih ponovo prave muzički zaokret pa je radikalni folk zamenio tehno i house zvuk (na albumu 'First Take Then Shake' radili su sa Detroitskim producentom Anthony Shake Shakirom).
     Članovi banda su aktivni i u drugim umetničkim oblastima:Meinecke je uspešan pisac,Mellan je profesor na 'University Of  Fine Arts' u Hamburgu,Hoffman je direktor Wolfsburg Art Society a Petzi se bavi fotofrafijom.

Teilnehmende Beobachtung  (ZickZack,1981)


Sturmer  (ZickZack,1982)



...in coms

понедељак, 7. јун 2021.

BUY, BEG OR STEAL : Be Seeing You (UA,1977)

 

     Posle odlaska Wilko Johnsona,niko Feelgoodima nije davao mnogo šanse.'Be Seeing You' pokazuje da su svi pogrešili.
     Iako se uglavnom sastoji od obrada,one su odsvirane tako moćno i žestoko da je to pravo uživanje.Mayo nije Wilko,i ne trudi se da ga kopira.Svira sopstvenim stilom koji se savršeno uklopio u Feelgood zvuk.Ritam sekcija gruva kao i obično,a pevanje Lee Brilleauxa je standardno energično.Na momente mi se čini da je ovaj album snimljen uživo u studiju,sirovo i bez nasnimavanja.
     Pub rock u svom najboljem izdanju.









Ninety-Nine And A Half (Won't Do)  (Wilson Pickett)
She's A Wind Up
I Thought I Had It Made
I Don't Want To Know
That's It,I Quit  (Nick Lowe)
As Long As The Price Is Right  (Larry Wallis)
Hi-Rise
My Buddy,Buddy Friends  (Aaron Corthon)
Baby Jane  (Otis Clay)
The Blues Had A Baby,And They Named It Rock'n'Roll  (Muddy Waters)
Looking Back  (Johnny Guitar Watson)
60 Minutes Of Your Love  (Isaac Hayes)
Lee Brilleaux - vocal,guitar,harmonica
John B.Sparks - bass,backing vocals
Gypie Mayo - guitar
The Big Figure - drums,backing vocals
+
Paul Carrack - keyboards

недеља, 6. јун 2021.

ANYTIME, ANYPLACE, ANYWHERE : Sunday Morning

 

Sunday morning brings the dawning 
It's just a restless feeling by my side
Early dawning,sunday morning
It's just the wasted years so close behind

Watch out,the world's behind you
There's always someone around you who will call
It's nothing at all

Sunday morning and i'm falling
I've got a feeling i don't want to know
Early downing,sunday morning
It's all the streets you crossed not so long ago

Watch out,the world's behind you...






     Ahhhhh,dreamy pop koji su napisali Reed i Cale na sugestiju tadašnjeg mentora Andy Warhola,koji je predložio da napišu pesmu o paranoiji.Originalno je Nico trebalo da peva glavni vokal,i to je već radila na koncertima,ali su u zadnji čas izvršili rokadu i dobili smo jednu od najboljih Reedovih vokalnih izvedbi,manje dramatičan,više melodičan vokalni set,sa naznakom Reedovskog stila koji će se tek formirati.

 

субота, 5. јун 2021.

No Wave

 


     No Wave je avangardni rodjak punka sedamdesetih,nastao i gotovo u potpunosti baziran u NY Lower East Sideu u periodu 1978-1982.Kao i Britanski post-punk,No Wave dolazi sa 'art' strane porodičnog stabla,ali tamo gde su Britanci (pretežno) hladni i beznadni,Američki No Wave je oštar,abrazivan i agresivno nepomirljiv.
     Mnogi No Wave umetnici su bili fascinirani bukom koju mogu proizvesti električne gitare,čineći je važnom komponentom njihove muzike (ponekad i centralnonom).Suprotno punku,melodija je bila nebitna kao i instrumentalna tehnika,s' obzirom da je većina muzičara proizvodila atonalnu,disonantnu (i uglavnom izuzetno ritmičnu) buku.Sa svojim napadnim artizmom i teatarskim besom,No Wave je bio performans koliko i muzika.
     Centralne ličnosti ovog 'pokreta' su bili Lydia Lunch i saksofonista James Chance,koji su radili zajedno u Teenage Jesus & The Jerks.Lunch je posle nastavila dugu i plodnu solo karijeru a Chance je oformio no wave/funk band Contortions.Od ostalih izvodjača treba spomenuti i DNA,Mars,Theoretical Girls i Liquid Liquid.
     Iako se nijedan No Wave band nije ni blizu primakao širem auditorijumu (Lydia Lunch je verovatno bila najbliže nekakvom komercijalnom uspehu) poslužili su kao inspiracija i uzor 'noise' rokerima,kao što su Sonic Youth,koji su prihvatili distorziranu kakofoniju No Wavea i dodajući joj melodičnije strukture postali underground legende.

VARIOUS ARTISTS N.Y. No Wave  (ZE,2003)



link in...

Free Kitten

       Free Kitten (originalno samo Kitten) su 1992 osnovale Kim Gordon (Sonic Youth) i Julia Cafritz (Pussy Galore), i ponudile publici neš...